Maciej Hawrylak urodził się w 1959 roku i wychował w Polanicy Zdrój.Ukończył tam Szkołę Podstawową i kierując się swoimi zainteresowaniami podjął naukę w dwuletniej Zasadniczej Szkole Rolniczej w Dusznikach Zdrój. 

Po ukończeniu ZSR podjął w roku 1976 naukę w 3-letnim Technikum Hodowlanym w Bożkowie. Tam od razu związał się ze sportem trenując w prowadzonym przez nauczyciela WF-u Jerzego Adamiaka przyszkolnym klubie akrobatyki sportowej. Sekcja miała bardzo duże sukcesy  i reprezentowała Zespół Szkół Rolniczych z Bożkowa na wielu zawodach. Maciej Hawrylak wraz ze swoim klubowym kolegą Leszkiem Sarnickim zdobył m.in. złoty medal w dwójce męskiej podczas Igrzysk Szkół Rolniczych w Bydgoszczy. Swoimi wynikami w sporcie wypracował sobie pierwszą klasę sportową , co mu otworzyło drogę do podjęcia bez zdawania egzaminów nauki na Akademii Wychowania Fizycznego. W roku 1978 Maciej Hawrylak ukończył Technikum Hodowlane i zdał maturę. Podjął naukę na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Tam jednak nie kontynuował dalszych treningów w akrobatyce sportowej tylko łączył naukę z turystyką górską. Zaczął zwiedzać polskie góry i był aktywny we wspinaczce alpinistycznej. W roku 1981 będąc na trzecim roku AWF-u krótko przed stanem wojennym Maciej jako 21-latek wyjechał do Niemiec i ze względu na sytuację w kraju postanowił zostać na obczyźnie. Zaczęła się rozwijać w Nim pasja zwiedzania świata podróżując przede wszystkim na rowerze. Na przełomie lat zwiedził 56 krajów i był w wielu zakątkach globu. Ma za sobą 14-sto miesięczną podróż wiodącą między Meksykiem przez zachodnie wybrzeże USA, Kanady aż do Alaski. Maciej Hawrylak związał się również z triathlonem- sportem długodystansowym złożonym z pływania, jazdy rowerem i biegu. Już w roku 1985 podczas jednych z pierwszych zawodów w Europie na dystansach 3,8 pływanie 180 km jazda rowerem i 42 km bieg maratoński Maciej uplasował się na trzecim miejscu. W roku 1987 wziął udział w Double Ironman Triathlon w Alabamie /USA gdzie na dystansach 9,2 km pływanie 360 km jazda rowerem i podwójny bieg maratoński 84 km w czasie 24 godziny 16 minut został vice-mistrzem świata.

W późniejszych latach poświęcał się podróżom  m.in. samotnie w zimie był w Trawers Islandii na nartach i rowerze będąc pierwszym Polakiem, który tego dokonał. Podjął też w Niemczech na Uniwersytecie Regensburg studia na Wydziale Sportu, ale nie ukończył ich , bo po 4 semestrach okazało się, że jego matura zdana w Technikum Hodowlanym w Bożkowie nie jest uznana w Niemczech.

W roku 2000 Maciej wrócił w rodzinne strony i w gminie Lewin Kłodzki zamieszkał wraz ze swoją rodziną w wyremontowanym przez siebie historycznym budynku we wiosce Zimne Wody. Maciej Hawrylak jest autorem książki "Ciekawość następnego dnia" , w której opisuje część swoich przygód z podróży i sportowych osiągnięć.